اخبار هنری

یک بازیگر چگونه بیان خود را تقویت کند؟

یکی از نکات مهم برای اینکه بازیگر بیان قوی داشته باشد این است که تارهای صوتی خود را آموزش دهد.

برای این کار باید نکات زیر را مد نظر قرار دهد:

 

1. استراحت کافی

خواب و  استراحت کافی برای یک بازیگر ضروری می باشد. چون خستگی به خوبی در صدای بازیگر شنیده می شود. صدای خسته قدرت زیادی ندارد و واضح نیست. همچنین خستگی باعث می شود که بازیگر نتواند دیالوگ ها را به خوبی حفظ کرده و بیان دقیقی داشته باشد.

 

2.آموزش دهان

ساده ترین کار برای بهبود وضوح گفتار این است که مطمئن شوید دهان تان به اندازه کافی باز می‌شود. شاید این کار در ابتدا برای شما سخت باشد، اما با تمرینات مکرر به راحتی می‌توانید هنگام صحبت کردن دهان خود را بازتر کنید.

 

3.رژیم غذایی مناسب

نوع غذای مصرفی بر بیان بازیگر بسیار تاثیر گذار است. به این ترتیب که بازیگر باید به ارزش مواد غذایی مصرفی توجه کرده و چربی زیاد نخورد.

به این ترتیب هم دچار اضافه وزن نشده و هم از بروز حساسیت های دستگاه صوتی جلوگیری کرده و صدای سالم و شاداب تری خواهد داشت.

 

4.تنفس صحیح

یک بازیگر باید بداند که چگونه تنفس صحیح داشته باشد. تنفس صحیح و دم و بازدم به موقع می تواند باعث ادای دقیق تر دیالوگها. تلفظ و وضوح کلمات شود.

بیان کردن به موقع مکث ها. ارتعاشات و حرکات دهان باید با دقت انجام شود تا یک بازیگر بتواند بهتر صحبت کند. در ضمن بهترین تنفس برای بازیگر تنفس شکمی یا دیافراگمی می باشد.

 

5. بدرفتاری صوتی ممنوع

بازیگر باید از حنجره و تارهای صوتی خود مراقبت کند تا به صدای خود آسیبی نرسد.

به این ترتیب که:

ـ قبل از بیان دیالوگ ها دستگاه صوتی خود را با آرام صحبت کردن گرم کند.

ـ از مصرف دخانیات دوری کند تا صدا جوان و قوی بماند.

ـ در حین بیان دیالوگ ها گلوی خود را با قورت دادن آب دهان مرطوب نگه دارد.

 

6. تندخوانی

بازیگر باید مهارت تندخوانی خود را افزایش دهد به این ترتیب که به مدت ۳ دقیقه در مورد یک موضوع تند و بدون وقفه صحبت کند تا این مهارت را کسب کند که برای صحبت کردن، حرف کم نیاورد.

 

7.تلفظ صحیح کلمات

بیان اشتباه کلمات از بازیگر به هیچ عنوان قابل قبول نیست و حمل بر بی سوادی بازیگر می شود.

یک بازیگر حرفه ای باید تسلط کامل به بیان خود داشته باشد و از حروف گرفته تا کلمات باید تمام دقت خود را به کار گرفته تا آواها و واژه ها را کامل و واضح ادا نماید و هیچ حرف یا کلامی را ناقص ادا نکند.

 

8.توجه به مکث‌ها

توجه به مکث و سکوت ها یکی از اصول مهم فن بیان بیان در بازیگری می باشد چون این امر نشان دهنده تسلط بازیگر بر بیان او محسوب می شود.

اگر یک بازیگر هنگام بیان دیالوگ های خود به موقع مکث کند فرصت تفکر را به مخاطب خواهد داد.

 

9.توجه به سرعت دیالوگ‌ها

منظور از سرعت، تعداد کلماتی است که در واحد زمان به کار می‌بریم. باید به گونه‌ای سرعت گفتار خود را کنترل کنیم که بتوانیم حروف را به خوبی ادا کرده و باعث بدفهمی مخاطب نشویم.

 

10.تنوع در آهنگ صدا

برای تقویت بیان در بازیگری باید به تنوع آهنگ صدا توجه کرد. به این ترتیب که بازیگر باید صدای خود را کم و زیاد کرده و دایما در حال تغییر باشد.

در واقع تنها آهنگ صداست که به خواننده نشان می دهد جمله چه لحنی دارد شاد است یا غمگین.

جمله پرسشی است یا خبری. راضی است یا عصبانی…

آهنگ صدا ابزار بسیار موثری در نفوذ کلام می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *